Prof. Sabit Kalfagil
Prof. Sabit Kalfagil

Biyografi

Prof. Dr. Sabit Kalfagil

1934’de Elazığ’da doğdu. 1954’de Konya Lisesi’ni bitirdikten sonra 1959 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden Yüksek Mimar olarak mezun oldu.

Kısa bir süre serbest mimar olarak çalıştı.

1961-1963 arasında 1. Ordu İnşaat Emlak Grup Başkanlığı’nda askerlik görevini tamamladı. Bu dönemde Kalendar Kasrı Resitorasyon projesi ile birçok inşaatın kontrol hizmetini yaptı.

Askerlik hizmeti sonrasında, İmar ve İskan Bakanlığı’nın, Davutpaşa Sosyal Mesken inşaatının 230 dairelik 1. kısmını dört ayda gerçekleştirdi.

1963’de İstanbul Belediyesi’nde görev aldı. 1976 -1979 yılları arasında İstanbul İmar Müdürlüğü, 1979 -1980 yılları arasında Belediye Başkanı Danışmanlığı, 1985 -1988 Yılları arasında Fatih Belediye Başkan Yardımcılığı yaptı. Bu sırada, gerçekleştirdiği  Haliç Yamacı Koruma İmar Planını Anıtlar Yüksek Kurulunca teşekkürle onandı.

Bunun yanında, başlangıçta hobi olarak ilgilendiği fotoğraf dalında kendini yetiştirdi. Daha sonra, o yıllarda adı Mimar Sinan Üniversitesi olan, D.G.S.A.’nın (Devlet Güzel Sanatlar Akademisi) 1978 kurulan Fotoğraf Enstitüsü kurucuları arasında yer aldı.

1978 -1988 arasında yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak çalıştığı bu kurumda, 1988’de “Doçent”, 1998’de Marmara Üniversitesi’nde “Profesör” oldu.

Fotoğraf dalında birçok ulusal ve uluslar arası yarışma kazandı. Karma sergilere katıldı. Birçok kişisel sergi açtı. Altı kitabı ve bazı ders notlarının yanı sıra sayısız makalesi yayımlandı. Çeşitli panel, konferans, söyleşi ve dia gösterileri gerçekleştirdi. Fotoğraf yarışmalarında çok sayıda jüri üyelikleri yaptı. Fotoğraflarının bir bölümü Turizm Bakanlığı’nca afiş yapılarak yayımlandı.

2001 Yılında Marmara Üniversitesi’nde emekli oldu. Bir süre Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi Fotoğraf ve Video Bölümü’nde Öğretim Üyesi olarak çalıştı. Halen Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde Lisans ve Yüksek Lisans, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde Sanatta Yeterlik dersleri vermeye devam etmektedir.

2012 Yılında Kültür bakanlığı tarafından “ Kültür ve Sanat Büyük Ödülü “ ne layık görüldü.

Birçok fotoğraf derneği tarafından yılın sanatçısı seçildi. İFSAK (İstanbul Fotoğraf Amatörleri Derneği), PTFD (Profesyonel Tanıtım Fotoğrafçıları Derneği), MFD (Mersin Fotoğraf Derneği), GİFSAD ( Gaziantep İpekyolu Fotoğraf Sanatı Derneği) onur üyesidir.